Συνάντηση με την κ. Ελένη Σαμαράκη

Την Τρίτη, 6 Απριλίου 2021, πραγματοποιήθηκε συνάντηση, μέσω webex, των μαθητών των Ε΄ και  ΣΤ΄ τάξεων του Σχολείου μας με την κ. Ελένη Σαμαράκη, χήρα του γνωστού συγγραφέα Αντώνη Σαμαράκη.

Η κ. Ελένη μας μίλησε για το έργο αλλά και την προσωπικότητα, τις συνήθειες, τον χαρακτήρα κλπ του μεγάλου μας λογοτέχνη. Απάντησε με χαρά σε όλες τις ερωτήσεις και ήταν πολλές αυτές, που της υπάβαλλαν οι μαθητές.

Όμως έχει σημασία και το πως κανονίστηκε η συνάντηση αυτή. Στα πλαίσια του προγράμματος "Οδυσσέας", στο οποίο, όπως είναι γνωστό, συμμετέχει το Σχολείο μας, ζητήσαμε από τον εκδοτικό οίκο "Ψυχογιός" να μας παραχωρήσει το βιβλίο του Αντώνη Σαμαράκη "Ζητείται ελπίς" για όλους τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης και, αν είναι δυνατόν, κάποιον ειδικό να μας μιλήσει για το έργο του Σαμαράκη. Η χαρά μας δεν περιγράφεται όταν μας απάντησαν ότι προτίθεται να μας μιλήσει για το πρόσωπο αλλά και το έργο του Σαμαράκη η επί 40 χρόνια σύζυγός του κ. Ελένη.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα την κ. Σαμαράκη αλλά και τον εκδοτικό οίκο "Ψυχογιός".