Μαραθώνιος ανάγνωσης για τη Γαλλοφωνία 2021

Μαραθώνιοι Ανάγνωσης διοργανώνονται τα τελευταία 6 έξι χρόνια τον μήνα Μάρτιο.

Τη φετινή χρονιά, η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά,λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών συνεργασίας με τους μαθητές που επιβάλλει η πανδημία. Επίσης, με στόχο την καλύτερη προετοιμασία, μετατέθηκε η ημερομηνία διεξαγωγής τον Απρίλιο και συγκεκριμένα, το Σάββατο, 10 Απριλίου 2021 με ώρα έναρξης στις 09:00.

Ο φετινός Μαραθώνιος είχε ως θέμα:

“Γαλλοφωνία και Φιλελληνισμός. Κείμενα Μνήμης”/“Francophonie et Philhellénisme. Textes de mémoire”

με σκοπό να συνδεθεί με τις εκδηλώσεις για τον εορτασμό των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821, αλλά και να αναδειχθούν οι διαχρονικές σχέσεις των δύο χωρών.

Το Σχολείο μας πήρε μέρος σε αυτόν τον Μαραθώνιο, (ήταν το ένα από τα δύο από τον Νομό Άρτας) με μαθήτριες της Ε΄ και της ΣΤ΄ τάξης. Αξίζουν πραγματικά συγχαρητήρια στις μαθήτριες για την ωραία παρουσίαση και στην καθηγήτρια των γαλλικών κ. Εβίτα Καλίνη για την οργάνωση.

Εδώ μπορείτε να δείτε την παρουσίαση που έγινε.