Μαραθώνιος ανάγνωσης για τη Γαλλοφωνία 2021

Μαραθώνιοι Ανάγνωσης διοργανώνονται τα τελευταία 6 έξι χρόνια τον μήνα Μάρτιο.

Τη φετινή χρονιά, η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά,λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών συνεργασίας με τους μαθητές που επιβάλλει η πανδημία. Επίσης, με στόχο την καλύτερη προετοιμασία, μετατέθηκε η ημερομηνία διεξαγωγής τον Απρίλιο και συγκεκριμένα, το Σάββατο, 10 Απριλίου 2021 με ώρα έναρξης στις 09:00.

Ο φετινός Μαραθώνιος είχε ως θέμα:

“Γαλλοφωνία και Φιλελληνισμός. Κείμενα Μνήμης”/“Francophonie et Philhellénisme. Textes de mémoire”

με σκοπό να συνδεθεί με τις εκδηλώσεις για τον εορτασμό των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821, αλλά και να αναδειχθούν οι διαχρονικές σχέσεις των δύο χωρών.

Το Σχολείο μας πήρε μέρος σε αυτόν τον Μαραθώνιο, (ήταν το ένα από τα δύο από τον Νομό Άρτας) με μαθήτριες της Ε΄ και της ΣΤ΄ τάξης. Αξίζουν πραγματικά συγχαρητήρια στις μαθήτριες για την ωραία παρουσίαση και στην καθηγήτρια των γαλλικών κ. Εβίτα Καλίνη για την οργάνωση.

Εδώ μπορείτε να δείτε την παρουσίαση που έγινε.

Συνάντηση με την κ. Ελένη Σαμαράκη

Την Τρίτη, 6 Απριλίου 2021, πραγματοποιήθηκε συνάντηση, μέσω webex, των μαθητών των Ε΄ και  ΣΤ΄ τάξεων του Σχολείου μας με την κ. Ελένη Σαμαράκη, χήρα του γνωστού συγγραφέα Αντώνη Σαμαράκη.

Η κ. Ελένη μας μίλησε για το έργο αλλά και την προσωπικότητα, τις συνήθειες, τον χαρακτήρα κλπ του μεγάλου μας λογοτέχνη. Απάντησε με χαρά σε όλες τις ερωτήσεις και ήταν πολλές αυτές, που της υπάβαλλαν οι μαθητές.

Όμως έχει σημασία και το πως κανονίστηκε η συνάντηση αυτή. Στα πλαίσια του προγράμματος "Οδυσσέας", στο οποίο, όπως είναι γνωστό, συμμετέχει το Σχολείο μας, ζητήσαμε από τον εκδοτικό οίκο "Ψυχογιός" να μας παραχωρήσει το βιβλίο του Αντώνη Σαμαράκη "Ζητείται ελπίς" για όλους τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης και, αν είναι δυνατόν, κάποιον ειδικό να μας μιλήσει για το έργο του Σαμαράκη. Η χαρά μας δεν περιγράφεται όταν μας απάντησαν ότι προτίθεται να μας μιλήσει για το πρόσωπο αλλά και το έργο του Σαμαράκη η επί 40 χρόνια σύζυγός του κ. Ελένη.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα την κ. Σαμαράκη αλλά και τον εκδοτικό οίκο "Ψυχογιός".

Οδηγός για γονείς

Το Κ.Ε.Σ.Υ. Άρτας έφτιαξε ένα φυλλάδιο με προτάσεις αναφορικά με ζητήματα που προκύπτουν σε σχέση με την ενημέρωση των παιδιών σας, την συναισθηματική τους υποστήριξη και την οργάνωση της νέας τους καθημερινότητας λόγω της πανδημίας covid-19.

Περιέχει πολύ χρήσιμες οδηγίες δοσμένες από ειδικούς.

Δείτε το εδώ

Το Κοινοτικό Κέντρο Ψυχικής Υγείας Παιδιών και Εφήβων Αθηνών του Γενικού Νοσοκομείου Παίδων Αθηνών «ΠΑΝ. & ΑΓΛΑΪΑΣ ΚΥΡΙΑΚΟΥ» έχει αναρτήσει τον Οδηγό για Γονείς «Πώς να μιλήσουμε στα παιδιά μας για την πανδημία από τον κορωνοϊό και να αντιμετωπίσουμε μαζί την κρίση», ο οποίος περιέχει συμβουλές για την καλύτερη δυνατή αντιμετώπιση της υγειονομικής κρίσης εξαιτίας της πανδημίας του κορωνοϊού». Δείτε τον εδώ:https://01355f71-267a-48e0-8fa2-aed6a69e8252.filesusr.com/ugd/66409d_952be7825472468babcca723c77a8ec0.pdf

Followgreen

«Σχολική Εικαστική Δράση με τη χρήση ανακυκλώσιμων υλικών»

Το Σχολείο μας συμμετέχει και φέτος στη δράση ανακύκλωσης του Δήμου Αρταίων. Για φέτος ο τίτλος της δράσης είναι:

«Σχολική Εικαστική Δράση με τη χρήση ανακυκλώσιμων υλικών»

Τα σχολεία κατασκευάζουν έργα φτιαγμένα από ανακυκλώσιμα υλικά, τα φωτογραφίζουν και στέλνουν τις φωτογραφίες οι οποίες θα ανέβουν στην πλατφόρμα followgreen.gr/arta

Θα γίνει παρουσίαση των κατασκευών και online ψηφοφορία, από 2 Μαρτίου έως 27 Μαρτίου 2020.

Οι τρείς κατασκευές που θα συγκεντρώσουν τις περισσότερες ψήφους θα βραβευθούν σε ειδική εκδήλωση του Δήμου, που θα διοργανωθεί με τη λήξη της σχολικής χρονιάς.
    Ο Δήμος θα διασφαλίσει βραβεία για τα σχολεία των τριών πρώτων ομάδων του διαγωνισμού, τα οποία ενδεικτικά θα είναι ηλεκτρονικά είδη / ψηφιακά μέσα (φορητά ηχεία, φωτογραφικές μηχανές, usb sticks κλπ.).
      Όλοι οι συμμετέχοντες θα παραλάβουν τιμητικό ονομαστικό έπαινο.

Από το Σχολείο μας συμμετέχουν δύο ομάδες:

Η 1η από τις τάξεις Α΄, Β΄, Γ΄με το έργο "Ο φάρος", το οποίο μπορείτε να δείτε εδώ

Η 2η από τις τάξεις Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄με το έργο "Το φράγμα", το οποίο μπορείτε να δείτε εδώ